دمیدن – وزیدن سرگرمی سرگرمی چه خبر از کجا ؟

دمیدن – وزیدن: سرگرمی سرگرمی چه خبر از کجا ؟ باور میکنی یا نه ؟

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری شش تئاتر خارجی در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران «مبارک»

شش نمایش خارجی از پنج کشور در بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران مبارک به صحنه می‌روند.

شش تئاتر خارجی در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران «مبارک»

شش تئاتر خارجی در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران «مبارک»

عبارات مهم : ایران

شش نمایش خارجی از پنج کشور در بخش بین الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران مبارک به صحنه می روند.

به گزارش ایسنا، در این دوره از جشنواره نمایش هایی از کشورهای فرانسه، هلند،کروواسی، افغانستان و تایوان اجرا خواهند داشت که از میان آنها کشور فرانسه با دو نمایش متفاوت از دو گروه نمایشی مختلف، حضور دارد.

بر همین اساس، نمایش “پادشاه سرگردان” به نویسندگی و کارگردانی ژان باتیست پوش و “ نمایش کوچکی از آخر دنیا ” به نویسندگی لارن کاییون، ازکیل گارسیا-رومئو و کارگردانی ازکیل گارسیا-رومئو نمایش هایی هستند که از فرانسه مهمان این دوره از جشنواره اند.

“اگزوویا” به نویسندگی و کارگردانی شارلوت پوییجک-جولن از کشور هلند، دیگر نمایشی است که در این دوره از جشنواره به صحنه می رود.

کشور کروواسی هم با نمایشی با نام”واندالاواندا” به نویسندگی جلنا توندینی و کارگردانی مورانا دولنک ، دیگر میهمان خارجی جشنواره هفدهم نمایش عروسکی هست. همچنانکه تایوان با نمایش ” سفر به غرب: آشوب در قصر شیشه ای ” به نویسندگی چیه-شنگ وو و کارگردانی یانگ-چین لین ، در جشنواره حضور دارد.

و آخر اینکه “سیه موی و جلالی” به نویسندگی و کارگردانی کاوه آیریک از افغانستان نیز دیگر نمایش آسیایی است که در بخش بین الملل جشنواره امسال اجرا خواهد داشت.

روایتی عروسکی از مصایب زنی عاشیق
نمایش «آی ایشیق» به کارگردانی محمدتقی اسماعیلی با نگاهی مدرن به فولکلورهای آذربایجان در هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران مبارک، اجرا می شود.

کارگردان نمایش «آی ایشیق» در پی این تفکر است که به فولکلور و آداب و آیین، نگاهی جهانی داشته باشد و آن ها را با زبانی مدرن بازگو کند.

این نمایش نیز نگاهی مدرن به فولکلورها و مسایل جامعه آذربایجان به خاص اردبیل دارد.

اسماعیلی توضیح داد: همه عاشیق ها یا خنیاگران، مرد معرفی شده است اند در حالی که عاشیق زن نیز داشتیم و به آن ها پرداخته نشده هست. در این نمایش از مصایب زنی عاشیق گفته می شود.

نمایش «آی ایشیق» قصه زن و مردی است که قرار است با هم ازدواج کنند. مرد در رسم (دئیشمه) با دسیسه افراد خان شکست می خورد. او طبق آداب و رسوم باید ساز را کنار بگذارد و به ایل و تبار خود برگردد. دختر تنها و سرخورده می ماند و مورد شماتت اطرافیان قرار می گیرد ولی بعد از گذشت چند سال با راهنمایی پیربابا ساز به دست می گیرد و خود به مبارزه خان می رود.

این نمایش با تلفیقی از تکنیک های سایه، باتومی، ماسک و بازیگر به صحنه می رود. در این کار به تئاتر اشیا نیز توجه شده است و سازها تبدیل به شخصیت می شوند.

نمایش نامه که نوشته مهدی خلیل زاده هست، فضایی تغزلی دارد.

فاطمه برمال، سایه عباس پور، نینا شاه محمدی، مریم داننده، صبا کاتب، هانیه علی نژاد، پریا نوروزی، زهرا آقازاده و شبنم معصومی بازیگران و بازی دهنده نمایش هستند.

ساخت عروسک را فاطمه برمال و شبنم معصومی به عهده دارند.

طراح صحنه محمدتقی اسماعیلی و طراح لباس سایه عباس پور هستند.

هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

شش تئاتر خارجی در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی پایتخت کشور عزیزمان ایران «مبارک»

واژه های کلیدی: ایران | نمایش | جشنواره | نویسندگی | کارگردانی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz